Mart 18, 2011
KLORLU SUYUN FAYDALARI

Umumi Yüzme Havuzlarında bulunan klorlu suyun faydaları saymakla bitmez. Gerçi burada saydım ve bitti ama normalde bitmez. Örnekse:

Mide rahatsızlıkları ve kilo verimi:  Havuzlarda bulunan klorlu suyun en önemli faydası mideyedir. Yüzerken ve/veya suda debellenirken yutulan su mideye ulaştığında, mide özsuyu ile tepkir ve “mükemmel sıvı*” haline gelir. Bu sıvı hem mide çeperlerini onarır hem de tokluk hissi yaratır. Günde ortalama 1 litre havuz suyu yutan bir insan haftada en az 4 kilo verebilir, vermeyebilir de.

*Mükemmel sıvı: Glikoz, kreatin, üre, kolesterol, Bilirubin karışımı bir sıvıdır. Bu bileşenlerin en uygun oranda bir araya getirilmesi sonucunda ortaya çıkan kıvamlı, hoş kokulu ve şifalı sıvıya “mükemmel sıvı” adı verilir.

 

Peklik (kabızlık), ishal (cırcır) ve hemoroite (bağsur) karşı bire bir: Klorlu su, midede mide özsuyu ile tepkiyip sindirimi kolaylaştırdıktan sonra bağırsaklara geçerek kakayı da düzenler. Klorlu suyun PH değeri tam 7 olduğu için cıvık kakayı sertleştirme, sert kakayı ise yumuşatma yönünde hareket eder. Kaka kıvamının düzenli seyretmesi de hemoroite olumlu etkir.

 

Cinsel gücü artırıcı etki: Klorlu su ile temas eden her organ gibi cinsel organlar da klorlu sudan olumlu etkilenir. Erkeklerde, testislere yapışan klor molekülleri, derinin altına yavaş yavaş nüfuz eder ve sperm sayısının artmasına yardımcı olur. Klor moleküllerinin mikroskop ile incelendiğinde spermin şekline ne kadar da çok benzediği görülebilir. Bu arada testise verdiği kendine has koku da cabasıdır. Kadınlarda klorun etkisi ile ilgili fizyolojik bir deney yapılmamasına rağmen, olumlu etki ettiği gün gibi ortadadır. Klorlu su ile temas eden kadınların etmeyenlere göre cinsel açıdan daha iştahlı ve güçlü olduğu kanıtlanabilir.

 

Hayal gücü ve düşünsel alanda randıman artışı: Klorun zaman içinde çözünerek sudan ayrıştığı ve gaz olarak havaya salındığı herkes tarafından bilinir. Klorlu suya haddinden fazla maruz kalan insanlarda, açığa çıkan klor gazından mütevellit baş dönmesi, sanrılar görme, rahatlama görülebilir. (Amiyane tabirle kafa yapar.)

DİKKAT!: Bin bir derde deva, tanrının mucizelerinden biri olan bu nimetin az da olsa zararları vardır: Sıklıkla gözü ve ciğerleri tahriş eder (kör eder, ciğerleri iflas ettirir), solunum güçlüğüne (astım), boğazda daralmaya (boğulma) ve akciğer ödemine sebep olur. Litre başına 2,5 miligram klor içeren hava birkaç dakika solunursa ölüme neden olabilir. Ama buna değer.